Home
Manual
Saker MK III
Systemy
Widok
Inwentarz
Mapa
Komunikacja
Skaner
Wskaźniki
Konsola
Sterowanie
Lot na uwięzi
Dokowanie
Mapy
Stardreamer
Pogoda
Test Pilota
Walka
Techniki
Pierwszy Lot

FAQ

e-mail
PL FFE Site
Webmaster


Hosting by:

StareGry.pl
stare gry, klasyka,
abadonware


Best view: IE 5+
800x600
1024x768
screen resolution


Plansza Inwentaryzacyjna (F2)


Komputer pokładowy przechowuje wszystkie rodzaje informacji dotyczących Ciebie i Twojego statku. Jeśli potrzebne są Ci informacje na temat zapasów żywności, paliwa, najnowszych wiadomości lub kim są i dokąd zmierzają Twoi pasażerowie, to znajdujesz się od nich tylko na odległość jednego przycisku.

Panel inwentaryzacyjny (F2) jest umieszczony jako drugi z lewej strony paneli glównych.
Inne panele głównej konsoli są kontrolowane przez panel inwentaryzacyjny:


Dzienniki (F5) Podróże kosmiczne mogą się wydawać bardzo romantyczne i ekscytujące: ustalanie nowych granic, poznawanie nowych światów, poszukiwanie nowych form życia i innych sposobów przełamania prędkości dźwięku. Stary podróżnik wie, że życie na słonecznej fali może czasami być bardzo nudne. W takich chwilach najlepiej sięgnąć po coś do czytania i przy okazji
poznać co ciekawego dzieje się na świecie. Każda stacja ma cały zestaw różnych miesięczników. Możesz je kupić i zapisać w swoim komputerze tak, abyś w każdej wolnej chwili mógł do nich zajrzeć.

W galaktyce najczęściej spotykanymi dziennikami są:

-IMPERIAL HERALD - dostępny na wszystkich stacjach imperium

-FEDERAL TIMES - dostępny na wszystkich stacjach federacji i na większości stacji sprzymierzonych

-FRONTIER NEWS - dostępny na wszystkich stacjach sprzymierzonych

-RIG (plotki między galaktyczne) - dostępny praktycznie wszędzie

-UNIVERSAL SCIENTIST - dostępny praktycznie wszędzie


Gazety relacjonują wszystkie ważne wydarzenia w galaktyce, jednak każda z nich
przekazuje swoje opinie inaczej. Reporterzy i ekipy edytorskie nie zawsze chcą spędzić resztę swojego życia w koloniach karnych imperium tylko za przekazanie kilku niewłaściwych słów. Aby zorientować się o co chodzi naprawdę, musisz się starać czytać między wierszami.

Warto zaprenumerować więcej niż jeden periodyk, choćby po to, aby mieć ustalony pogląd na to co się dzieje w tej zwariowanej galaktyce.Nie przejmuj się, jeśli będąc gdzieś poza układem stracisz możliwość zakupu któregoś z dzienników. Stare numery są zawsze dostępne.

Wyposażenie statku (F6) Ekran przekazuje wszystkie dostępne informacje dotyczące statku, którym lecisz, począwszy od stanu technicznego kadłuba, skończywszy zaś na liczbie zainstalowanego uzbrojenia i wyposażenia na pokładzie. Tak jak większość ekranów informacyjnych ten jest również wyświetlany na Twoim przezroczystym monitorze głównym, nie dziw się więc, gdy czytając dane będziesz przez cały czas widział swój kokpit.
Oh, staraj się powstrzymać swój temperament i niczym nie rzucaj w ekran, gdy zdenerwuje Cię stan Twojego pola ochronnego. Mógłbyś nieopacznie zniszczyć szklany ekran, który nie jest objęty ubezpieczeniem. Następne informacje, dotyczące dostępnego w stoczni wyposażenia, znajdziesz w dziale Shipyard / Equipment.
Profil Komadora (F7) Dla paranoicznych (lub po prostu ciekawych). Tutaj możesz zapoznać się ze swoimi własnymi aktami osobowymi oraz zorientować się co inni już o Tobie wiedzą: Twoje imię, rangę w różnych siłach zbrojnych, status społeczny, kartotekę Interpolu, służb federalnych, Gwardii Imperium, Twoje medale i pozwolenia, z których możesz a z których nie możesz korzystać.

Lista Załogi (F8) Ci, którzy mają zamiar latać tylko statkami jednozałogowymi, nigdy nie będą z tego korzystać. Jeśli zaś, z drugiej strony, Twoją ambicją jest dołączyć do Grupy Posiadaczy Panther lub po prostu latać na jednym z dostępnych ogromnych superfrachtowców do ludzi, którzy mają więcej pieniędzy niż rozumu, to będziesz musiał wynająć załogę. Lista załogi pokaże Ci kogo już masz na pokładzie oraz pomoże przewidzieć, kiedy ewentualnie możesz się spodziewać braków.

Lista Pasażerów (F9) Przewożenie pasażerów może być bardzo ciężką pracą, zwłaszcza gdy większość Twoich klientów jeździ tylko w okolice ulicy sądu Tottenham. Ekran przekaże Ci informacje o tym, kogo przewozisz w swoich luksusowych kabinach, dokąd oni zmierzają i najważniejsze, ile im jeszcze zostało pieniędzy. Wszyscy pasażerowie ogłaszają się w ogólnym biułetynie i w zależności od rodzaju podróży oferują różne ceny za transport.
Uważaj na niesłychanie wysokie stawki. Może się okazać, że Twój autostopowicz ma przyjaciół z dużą ilością broni i chciałby Ci zostawić prezent, o którym nigdy nie zapomnisz. Niektórych pasażerów można "przekonywać", aby płacili z góry. To zawsze pomaga powiązać koniec z końcem, a poza tym będzie Ci przyjemniej opuszczać statek w kapsule ratunkowej z wypchanym portfelem, podczas gdy Twoi pasażerowi odlecą w kierunku bezgranicznych próżni kosmosu. Więcej na ten temat w dziale Careers na polskiej stronie Frontiera.

Ładunek na pokładzie (F1O) W początkowych latach istnienia federacji Elita praktycznie jedyną możliwością zdobycia jakichś pieniędzy był handel - wożenie atrakcyjnych towarów z jednej planety na drugą w poszukiwaniu lepszej ceny, Ten ekran pokazuje Ci ilość każdego ładunku, który znajduje się w ładowniach. Brak jednak informacji na temat cen zakupu. Lepiej więc dokładnie zapisuj, ile zapłaciłeś i ile dostałeś, w przeciwnym bowiem razie, może się okazać, że zamiast zarobić stracisz na tym interesie.

Uzupełnianie Paliwa
znajduje się również na tej stronie.
Wskaźnik paliwa jest to zielony pasek stanu, który znajduje się po prawej stronie
konsoli sterowniczej. Pamiętaj, że zanim wskaźnik opadnie na sam dół skali, musisz uzupełnić zapas paliwa!

Aby przelać paliwo z zapasowych zbiorników, kliknij na przycisku uzupełniania paliwa. Nie możesz tankować w mniejszych jednostkach niż w tonach. Jeśli w zbiorniku masz jeszcze pół tony, wówczas doładowywane pół tony zostanie stracone.Lista najlepszych kontraktów (F11) Żaden szanujący się pilot, nawet wolny strzelec, nie odmówiłby współpracy z jedną z wojskowych agencji, dlatego też ten ekran może się okazać bardzo pomocny. Znajduje się na nim lista wszystkich przyjętych przez Ciebie zleceń, termin wykonania zadania, adres zwrotny oraz suma pieniędzy, jaką powinieneś otrzymać. Więcej informacji znajduje się w poradniku woj-skowym, który jest dołączony do naszej instrukcji.


Kopalnie (F12) Ostatni, ale w żadnym przypadku najmniej ważny ekran, który pokazuje wszystko, co dotyczy Twoich operacji wykopaliskowych. Galaktyka jest ogromnym obszarem; planety ze złożami rudy są oddzielnymi systemami, tak więc bardzo łatwo jest stracić rachubę, gdzie się umieściło swoje maszyny wykopaliskowe MB4. Ekran dokładnie pokaże, gdzie się znajdują, jaki jest ich stan i jeśli chcesz, to możesz od razu zaprogramować automatycznego pilota i tam się udać. Skrót klawiaturowy: "D"

Plansza Mapy >>>

 


Frontier: First Encounters by David Braben and Frontier Developments ©1995
Everything else ©2002 Marcin Oleksy unless otherwise stated
     PL Frontier: First Encounters Web Site