Home
F. News

e-mail
PL FFE Site
Webmaster


Hosting by:

StareGry.pl
stare gry, klasyka,
abadonware


Best view: IE 5+
800x600
1024x768
screen resolution

    23-09-2004

Dziś (czwartek) niespełna kwadrans pp południu w Polskim Serwisie Frontiera licznik wejść pokazał magiczną liczbę 50.000. Czy to dużo? Myślę że tak, przecież serwis traktuje o grze z przed prawie 10 lat!

Geniusz Frontiera sprawia to, że wciąż tutaj przychodzicie i wciąż gracie w FFE za co oczywiście Wam dziękuję i mam nadzieję że Frontier.pl nadal będzie figurował w Waszych zakładkach.


                                                  UWAGA NIESPODZIANKA!


Osoba która zaliczyła wejście nr. 50.000 zawitała na stronę dokładnie o godzinie 12:13 czasu lokalnego używając komputera
o hoście uh154.internetdsl.tpnet.pl.

Jeżeli ta osoba zgłosi się do administratora serwisu w ramach niespodzianki
otrzyma
WERSJĘ FFE PC CD-Rom Gratis !!!Przypomniał o sobie także Cmdr. Mazev który odświeżył swój profil w Elite PL. Siły zbrojne Federacji postanowiły awansować go do stopnia Colonel.
Zaraz po tym fakcie w Federal Military BBS pojawiły się misje bombardowania,
Mazev podjął to wyzwanie i zdobył nareszcie Frontier Medal - Gratulujemy :-)
Wkrótce nastąpi kolejna aktualizacja serwisu, zostaną dodane między innymi:

- Szczegółowy opis do każdego statku
- Filmy z wersji CD
- Poprawiona mapa galaktyki
- Poradnik Cmdr. 3DH do misji specjalnych
- Update do Star Systems
   i trochę innych...Dodam też że trwają prace nad spolszczeniem FFE, zajmuje się tym nasz gwiezdny podróżnik Cmdr. Doman któremu już gratuluję wersji Beta, a ta sprawuje się bardzo przyzwoicie, dlatego za niedługo powinna ona zagościć w serwisie!


Commander: SICK_PL
sick@irc.pl


   22 Marzec 2004

Raz, dwa, trzy, czas leci nieubłagalnie - dziś mija rok od kiedy polski serwis Frontiera został załadowany na serwer poraz pierwszy. Serdecznie dziękuję Wszystkim za odwiedzanie strony, maile, uwagi, nadesłane materiały i wiele wiele innych. W związku z rocznicą mam dla Was miłą niespodziankę - Ostatnią wielką aktualizację serwisu.

Dlaczego ostatnią ? Ponieważ pozostało do zrobienia już naprawdę niewiele, więc teraz aktualizacje będą częstsze a co za tym idzie mniejsze.

W dalszej części Frontier News znajdziecie informacje o tym co zostało zmienione, oraz wiele innych ciekawych wiadomości podsumowujących dotychczasową działalność serwisu.   22 Marzec 2004

Udało mi się zoptymalizować stronę również pod rozdzielczość 1024x768, Kiedy ją tworzyłem używałem 800x600 i w większych rozdzielczościach bywały drobne problemy, mam nadzieję że zniknęły bezpowrotnie.

Najważniejsza sprawa: Nareszcie mamy Manual - i to jaki!!!
Składa się on dokładnie z 22 podstron i ponad 120 obrazków, mam nadzieję że teraz już nie będzie takiego który powie że Frontier jest zbyt trudny. Manual udało mi się przygotować wraz z Cmdr. Lukasem za co serdecznie mu dziękuję. Dział jest niesamowicie wypasiony więc zapraszam Wszystkich do tej wspaniałej lektury.
W Manualu jest także dotychczasowe FAQ rozbudowane o dodatkowe pytania.

Następnym ważnym działem który udało się na wspólnie utworzyć jest The Stories.
Co to takiego zobaczcie sami :-)

About Game
: Nareszcie udało mi się znaleźć trochę informacji o twórcy Frontiera Davidzie Brabenie - autorem artykułu jest Adrian "Hanter" Bilski, znajdziecie go oczywiście w dziale David Braben.

Downloads: Z tego co widzę to Wasz ulubiony dział dlatego tutaj też dorzuciłem kilka bardzo ciekawych rzeczy, oto one:

- Plik JJFFE można ściągnąć już bezpośredno z serwera Frontiera.
- FFE Map: dodałem wspaniałą mapę galaktyki - kto nie widział musi zobaczyć!
- Gambler KMF: dzięki uprzejmości Shados'a zamieściłem 6,5 MB skanów Klubu Miłośników Frontiera, by Ci którzy dopiero poznają tę grę mogli zobaczyć jak była ona popularna w Polsce - w jednym z nalepszych czasopism komputerowych tamtych czasów Frontier miał swój własny stały kącik!

CD Version: Dział poświecony wersji CD First Encounters został również rozbudowany, teraz możecie obejrzeć także zawartość pudełka i dowiedzieć się nieco o polskim wydaniu na nowej podstronie zatytułowanej In Box !

W Downloads dołożyłem także nową tapetę na pulpit kojarzącą się z serwisem.

Star Systems: Tutaj dodałem więcej szczegółów na temat mapy galaktyki, a także poprawiłem kod html, ponieważ w niektórych przeglądarkach ten dział wyświetlał się nie zawsze poprawnie.

Missions: W misjach zmiany niewielkie bo jak wiadomo wszystko zostało już napisane, ponieważ Hand Coded i misje Thargoidów również wyświetlały się kapryśnie napisałem te dwa działu zupełnie od zera i teraz mam nadzieję wszystko będzie już OK.

Shipyard: Głowne zmiany dotknęły tutaj działu POLICE, są w nim teraz dokładnie opisane najbardziej karane wykroczenia więc warto zajrzeć i... uwaga uwaga - niespodzianka! Otóż wkrótce pojawi się następna aktualizacja w której dodany zostanie opis do wszystkich statków z First Encounters!!! Narazie jako przedsmak możecie przeczytać opis dwóch statków, są nimi Panther Clipper i Imperial Courier :-)

Elite PL:Do polskiej Federacji pilotów Elite dołączył także Cmdr. Azzorek z Facece.
Serdecznie witamy i czekamy na rychły postęp - Gratulacje!

Gallery: Panowie i Panie, w galerii nie lada gratka: Wielki galaktyczny podróżnik i odkrywca Cmdr. Doman wrzucił wiele wspaniałych screenów z ultraciekawych miejsc, podążając jego śladami było mi dane również obejrzeć to wszystko na własne oczy.
Nigdy wcześniej nie przypuszczałem że we Frontierze są takie ciekawe miejsca. Screeny Domana są bardzo fajnie posortowane i opisane a całość znajdziecie
w galerii nr. 6 - Musicie to zobaczyć!

PS. Doman odezwij się do mnie na mail, ponieważ straciłem Twój adres.

Links: W dziale linki jak zwykle małe rotacje: Dodałem link do nowego serwisu o starych grach Retro Scene. Warto zobaczyć, można trafić tam kilka rzadkich tytułów, poza tym jest całą masa innych fajnych rzeczy.

Mamy także link do POKE - pierwszego pisma o starych grach - obowiązkowy serwis dla wszystkich fanów klasyki.

No i jeszcze jeden banner mojego autorstwa jak nieskromnie przyznam - strona czatu na którym możecie mnie często spotkać (SICK) - www.towarzyski.pl (główny pokój polchatu) - Serdecznie zapraszam!


A na koniec podsumowanie rocznej działalności polskiego serwisu Frontiera:

Całkowita liczba odwołań: ~32.000
Rekordzista odwiedzał serwis: 260 razy
Ilość państw: 53
Najczęściej z państw: Polska: 26.265, Niemcy: 64, Czechy: 60, UK: 60, Francja: 39
Najczęściej z miast w Polsce: W-wa 891, Wrocław: 639, K-ce 378, Poznań: 370
Najczęściej używana przeglądarka: MSIE 6.0: 20269
Najczęściej używany system operacyjny: Windows 98: 13.320, Windows XP: 11.686
Wg kontynentów: Europa: 26.692, Ameryka Północna: 262
Całkowita liczba plików składająca się na PL FFE Web Site: 918

Wkrótce kolejne częstsze aktualizacje: Loga UPDATED ze stony głównej będą znikać
po około 3 miesiącach, przez ok 2 tyg po updacie będzie mrugać data aktualizacji.

Zapraszam, dziękuję i pozdrawiam!

Commander: SICK_PL
sick@irc.plW piątek 13 lutego zginął tragicznie w wypadku samochodowym w okolicach Bochni Janusz Kulig, rajdowy mistrz Polski, V-ce mistrz Europy, wielki sportowiec, wspaniały człowiek który na zawsze odmienił moje życie wstrzykując w nie wielką miłość do rajdów.

Z Januszem spotykałem się wiele razy podczas rajdowych mistrzostw Polski oraz mistrzostw Europy, ostatni raz podczas rajdu Barum w Czechach gdzie startował Toyotą Corollą WRC.

Zapamiętam go jako zawsze uśmiechniętego
i przyjaznego człowieka,jednego z najlepszych sportowców w ostatnich latach, absolutnego profesjonalistę w swoim fachu.

Bez Ciebe rajdy nie będą już takie same....

Cmdr. SICK_PL

   14 Luty 2004Janusz Kulig i Ja, Rajd Wisły 2002  01 Wrzesień 2003


Witam Wszystkich miłośników kosmicznej przygody po wakacyjnej przerwie. Update był już gotowy jakiś czas temu, jednak martwy internet (średnio 100 wejść/dzień) spowodował że wstrzymałem się z nim do dziś. Jak zwykle mamy kilka zmian w serwisie, przede wszystkim na polską stronę Frontiera znowu powrócił licznik!
Jego wartość została wykalibrowana na 15.920 zgodnie z obecną statystyką STAT4U + 1000 wejść na starym liczniku. Dziękuję za sygnalizowanie błędów, te skutecznie udaje mi się eliminować tylko i wyłącznie dzięki Waszym uwagom. A więc do rzeczy:   Jak już pewnie zauważyliście nareszcie udało mi się zastosować od dawna planowany efekt płynnego przechodzenia stron. Dotyczy to tylko wejść i wyjść ze strony głównej, reszta podstron pozostanie bez zmian.

Downloads: Tutaj dużo zmian, wreszcie oficjalnie uruchomiłem dział CD Version poświęcony wersji CD Frontiera, z tego tytułu na stronie wymieniłem także część screenów. Wszystkie osoby które pisały do mnie w tej sprawie proszę o kontakt, wersja PC CD-Rom jest już dostępna! Dodałem także 3 krótkie filmiki do sciągnięcia, oraz kompletny konfig rozwiązujący definitywnie problemy dźwięku pod Windowsem.

How To Play / FAQ: tam pojawiło się bardzo dużo nowych pytań, jak zwykle żadne z nich nie pozostało bez odpowiedzi. Mam nadzieję że FAQ również przyczyni się do bezproblemowego grania w First Encounters - warto zajrzeć, tutaj zawsze można dowiedzieć się czegoś nowego!

W About Site mamy nowy dział - Trailer który jest zapowiedzią strony zanim ta jeszcze była gotowa, na serwerze przez pół roku wisiała właśnie ta zapowiedź, była także możliwość otrzymania powiadomienia o premierze. Teraz skrypt nie działa juz teraz poprawnie, a Trailer zamieściłem ku pamięci kilkuset osób które skorzystały z powiadomienia :-)

Elite PL: Polska Federacja Pilotów Elite tym razem wita serdecznie w swoich szeregach Dzaskula i Shadosa, obaj przyczynili się do rozbudowy serwisu i z tego miejsca serdecznie dziękuję im oraz wszystkim którzy nadsyłają przydatne materiały. Powodenia w dalszej karierze Panowie!

Missions: W misjach Thargoidów oraz Hand Coded dokonałem korekt pewnych nieścisłości o których sygnalizowaliście (daty), dodałem także porady Dzaskula, więc teraz nie powinno być już żadnych problemów z tymi misjami.

Udało mi się chyba wreszcie rozwiązać trapiący stronę Frontiera od samego początku problem z nawigacją. Klikaliście często Go Back i niestety wielu z Was nie trafiało do głębszych podstron. Teraz zniknęła część tych przycisków, pojawiły się natomiast odnośniki NEXT. Tak samo rozwiążę szczegółowy przegląd statków, jednak nastąpi to dopiero po nowym roku gdyż wtedy planuję gruntowną przebudowę wszystkich podstron serwisu. Nowe menu znalazło zastosowanie przede wszystkim w największych działach: Missions, Careers, oraz Shipyard.

W Gallery doszły 2 galerie screenów, nadesłali je nasi Piloci z Elite PL Cmdr. Lukas i Cmdr. MaZev, pozwoliłem sobie także na dodanie komentarzy pod każdym screenem.

Na koniec Logbook czyli Księga Gości. Dostawca księgi dodał do niej swoje bannery o czym wcześniej nie było mowy, jeśli sytuacja nie wróci do normy będę zmuszony poszukać innej księgi.

Życzę przyjemnego surfowania po PL FFE Web Site oraz przyjemnych podróży Galaktycznych!

Commander: SICK_PL
sick@irc.pl


   22 Czerwiec 2003

Ostatnio pisałem że dotknął mnie problem aktualizacji a tutaj proszę - naprawdę
sporo zmian na polskiej stronie Frontiera, co więcej nie jest to koniec bo mam trochę pomysłów i materiałów więc mimo braku czasu będę często aktualizował stronę na pewno do końca roku. Dzisiejszy update wiąże się z wieloma bardziej i mniej widocznymi zmianami, jednak dotknęły one ok 70% podstron dlatego warto przejrzeć całość ponownie. Na początek te pierwsze:

    Jak widać za sprawą "Latest Frontier News" nieznacznie urosła strona główna. Mamy na niej także nową recepcjonistkę - nazywa się Sarah i dołączyła do Karli która nadal oprowadzać będzie nas po wszystkich pozostałych działach.

Dział Commanders przekształcił się w Elite PL gdzie serdecznie witamy Matrixa i Lukasa. Koniec z rozróbami i koktailami w Elite barach panowie, teraz reprezentujecie Federację Pilotów Elite ;-)

Z menu About Game zniknęło Elite IV, zgodnie z waszymi sugestiami teraz jest to zupełnie nowy i osobny dział o tematyce Elite IV: The Next Encounter.

Zainaugurowałem How To Play, stało się to za sprawą mocno już rozbudowanego FAQ przeniesionego również z About Game. Podzieliłem je na sprawy związane z instalacją, konfiguracją itp, oraz te związane z samą grą. Dziękuję wszystkim którzy przyczynili się do szybkiego rozwoju FFE FAQ.

Zmiany w Downloads: Niektórzy z Was mieli problemy z rozpakowaniem plików, teraz wszystkie zostały spakowane programem WinRaR 3.0 który można pobrać z tego działu.

Oprócz tego otrzymałem informacje że bywają kłopoty ze sciąganiem plików z Downloads, w związku z powyższym uruchomiłem dodatkowy Mirror nr. 2 Narazie jest on ulokowany na moim prywatnym serwerze, ale wkrótce postaram się załatwić szybszy.

Kolejny problem rozwiązany: zmieniły się zasady pobierania tapety - w tej chwili jest to spakowany plik gotowy do ściągnięcia.

Links: tutaj nowy link do strony Matiasa (stare gry) a poza tym nareszcie można podziwiać wspaniałe bannery z Sirocco Station. Wystarczy kliknąć "odśwież" w przeglądarce by załadować kolejny banner.

Gallery: Do galerii doszło kilka screenów autorstwa Lukasa który właśnie dołączył do Elite PL. Znajdują się one w Galerii nr. 3

Mniej widocznych lecz kosmetycznych zmian jest na stronie naprawdę dużo, m.in. doszły logosy do Who Is Who, zostało podłączonych kilka linków, niektóre linki i błędy zostały poprawione itp. dlatego zapraszam Wszystkich serdecznie na ponowną wycieczkę po PL FFE Web Site, oraz dziękuję za wpisy do księgi gości.

Commander: SICK_PL
sick@irc.pl


   01 Maj 2003

Od dnia 16.04.2003 na stronie głównej serwisu StareGry.pl pojawił się link do polskiej strony Frontiera. Liczba odsłon wzrosła ponad dwukrotnie i obecnie wynosi średnio 150 wejść /dzień, a w dn. 26.04 zanotowano ich ponad 200! Oprócz tego stronę odwiedzają goście z innych krajów, a to za sprawą linków do PL FFE Web Site we wszystkich liczących się serwisach Frontiera na świecie.

Commander: SICK_PL
sick@irc.pl


   30 Kwiecień 2003

W ostatnich dniach dotknął mnie problem aktualizacji. W zasadzie na stronie jest już wszystko co być powinno (oprócz How To Play) i dlatego na większe Update nie ma co liczyć. Nie będę stawiał znaczka UPDATED! jeśli dodałem np. 2 pytania do FAQ gry, lub zmieniłem jakiś tekst ponieważ mija się to z celem.

W przypadku gdy np. dojdzie tapeta do Downloads czy nowa osoba do Commanders znaczek pojawi się. W przyszłości planuje dodać indywidualny opis przy każdym statku, rekomendowane wyposażenie itp. a tymczasem wciąż pracuje nad działem How To Play który ruszy już niebawem.

Commander: SICK_PL
sick@irc.pl


   09 Kwiecień 2003

Znowu kilka zmian i poprawek a więc kosmetyka. Dostaje maile z pytaniami dlaczego na PL FFE Web Site nie ma forum. Zagości ono jak strona zdobędzie większą popularność, w tej chwili odwiedza ją około 50 osób dziennie, jak zostanę ponownie włączony do sieci zajmę się zgłaszaniem do wyszukiwarek co powinno podnieść ilość wejść. Jeśli ktoś prowadzi jakiś serwis o starych grach lub starej grze proszę o kontakt istnieje możliwość wymiany linków.

Commander: SICK_PL
sick@irc.pl


   29 Marzec 2003

Mniej więcej za miesiąc ponownie zostanę podłączony do sieci i można spodziewać się większej aktualizacji. Zgodnie z Waszymi sugestiami dodam linki next/previous w szczegółowym opisie statków, tym samym dużo łatwiej będzie je przeglądać. Poza tym poprawiłem niemal wszystkie dokumenty html, są to raczej drobne zmiany typu literówki, korekty zwrotów czy podłączenie linków, ale na pewno in plus.

Mam już zarys działu How To Play, teraz wysłałem prośbę do Webmastera jednej ze stron FFE o udostępnienie screenów z opisem pulpitu sterowniczego statku, co znacznie ułatwiło by pracę nad tym działem.

Commander: SICK_PL
sick@irc.pl


   22 Marzec 2003

Dziś trochę zmian kosmetycznych, m.in. poprawiłem link do mojego maila - przypadkowo wkradła się spacja i nie można było posłać listu. Poza tym korekty tekstu i strony głównej - otrzymałem sygnały że w niektórych przeglądarkach strona główna wyświetla się zbyt nisko - teraz wszystko powinno już być OK.

Poza tym niewielkie korekty tekstu, proszę o raportowanie błędów, tylko tym sposobem strona może stać się jeszcze lepsza.

Commander: SICK_PL
sick@irc.pl


   19 Marzec 2003

W pierwszym dniu istnienia strony odnotowano ponad 300 odsłon z 200 różnych hostów co niezwykle mnie ucieszyło, gdyż narazie strona zgłoszona jest do zaledwie kilku wyszukiwarek.

Poprawiłem też odsyłacze w Downloads do wersji dyskietkowej gry oraz patch'a (THX Krzysiek) - Teraz można je sciągnąć bez problemu. Wszystkie pliki zostały spakowane do formatu .zip

Commander: SICK_PL
sick@irc.pl


16 Marzec 2003

Mam pewne zastrzeżenia do nawigacji, zastosowany system jakoś do mnie nie przemawia, więc proszę o wszelkie uwagi i sugestie na ten temat.

Dodam też , że wciąż nie są dostępne statystyki i licznik, jednak gdy tylko serwis dostawcy zostanie włączony, licznik ponownie zawita na PL FFE Web Site.

Commander: SICK_PL
sick@irc.pl


15 Marzec 2003

Aktualnie przeprowadziłem się do nowego mieszkania gdzie niestety nie mam dostępu do internetu, dlatego będę odpowiadał na wasze maile troszkę dłużej, jednak jak zwykle żaden nie pozostanie bez odpowiedzi. Również brak niektórych działów na stronie należy kojarzyć właśnie z tym faktem, aczkolwiek będę nad wszystkim pracował offline. Nie udało mi się też zrobić korekty tekstów, wszystkie literówki poprawię niebawem.

Commander: SICK_PL
sick@irc.pl


14 Marzec 2003

Nareszcie ruszyła pierwsza polska strona poświęcona w całości grze Frontier: First Encounters. W miarę możliwości będę starał się ją ulepszać i podłączać nowe działy, linki do przyrządów, misji, statków itp. niektóre screeny również będą dostępne w powiększeniu. Bardzo proszę o wszelkie opinie, krytykę i uwagi, oraz raportowanie błędów (wyświetlanie, zły link itp.), co na pewno przyczyni się do udoskonalenia strony.

Commander: SICK_PL
sick@irc.pl


 Frontier: First Encounters by David Braben and Frontier Developments ©1995
Everything else ©2002-2003 Marcin Oleksy unless otherwise stated
     PL Frontier: First Encounters Web Site