Home
Shipyard 
Equipment
New Ships
Drives

 

e-mail
PL FFE Site
Webmaster


      

Osprey X / Myśliwiec szturmowy Rybołów X


Osprey X
HULL MASS:6t
MASS (FULLY LADEN): 35t
INTERNAL CAPACITY (NO DRIVE): 29t
RETRO THRUSTER ACCELERATION: 9 Earth G
MAIN THRUSTER ACCELERATION: 29 Earth G
CREW: 1
GUN MOUNTINGS: 2
FUEL SCOOP: No
MISSILE PYLONS: 4
HYPERSPACE RANGES: Class 1: 8.57 Class 2: 34.28 Class 3: 77.14
STANDARD DRIVE: Class 1 Military Drive
INTERNAL CAPACITY (WITH CLASS 1 MILITARY DRIVE): 23t
TYPICAL COST: 69,000
DESIGNER: Gutamaya Corporation
MANUFACTURER: Gutamaya Corporation
INSERVICE DATE: 3250
ALLEGIANCE: Empire

Niektórzy myśleli, że Imperium sprawę budowy szybkich i tanich myśliwców ma dopiętą na ostatni guzik. Przykładem tego może być nie dawne wypuszczenie myśliwca ofensywnego Osprey X. Kolejny jednoosobowy statek skonstruowany z myślą o szybkości i zwrotności. Ogromna powierzchnia skrzydeł sprzyja lotom na bardzo małych wysokościach.

Po kilku niewielkich poprawkach w konstrukcji silników stał się jednym z najlepszych statków zaczepnych w galaktyce. Nie jest może aż tak szybki, jak myśliwiec dalekiego zasięgu Orzeł Mk III, ale spokojnie można go umieścić na drugim miejscu.Opinie użytkowników:Cmdr. Inquisitor:
Doskonały myśliwiec przechwytujący, który zszedł z linii produkcyjnej dosłownie przed chwilą. Stanowi on żywy dowód geniuszu Imperialnych inżynierów - albo, co bardziej prawdopodobne, skuteczność perswazji służb bezpieczeństwa.

Zalety:
Prędkość, prędkość i jeszcze raz prędkość. Z takim ciągiem głównym pozostawia w tyle nawet myśliwce Eagle - jedyną szybszą maszyną jest Falcon A.F. Trochę słabiej wypadają silniki korekcyjne i ciąg wsteczny, jednak 9g i tak piechotą nie chodzi, dając przy tej masie ponadprzeciętne właściwości manewrowe. Gdy dodamy do tego doskonałą sterowność (ok. 110%) i wąski kadłub, otrzymujemy bardzo szybki, zwinny i zabójczy statek. Czyli myśliwiec pełną gębą. Po zamianie standardowego silnika na większy (2MD), otrzymujemy wypasione 34 lata świetlne zasięgu na skok. Pomimo niewielkich rozmiarów, można zmieścić w środku to, co najważniejsze; a pomimo tak mocnego silnika, statek zużywa zadziwiająco mało paliwa. Dla rocket-rider'ów zapewne ważnym jest fakt iż maszyna ta posiada cztery pylony rakietowe. Nie od rzeczy jest też wspomnieć, że "X" jest po prostu piękny.

Wady:
Jak na nowy statek przystało, jest ciężko dostępny. A jak na każdy myśliwiec przystało - brakuje w nim miejsca na wszystkie ukochane gadżety. Gdyby ten statek miał tak chociaż 4t więcej ładowności... ech... Nie wadą ale raczej niejako szpilką w tyłku jest zasięg maszyny: zabrakło niecałego roku świetlnego więcej aby uczynić z "X" wymarzony statek dla zabójców. I te-cholerne-dziewięć-ton-więcej aby uczynić z "X" użyteczny statek o zasięgu ponad 70 lat świetlnych na skok...

Proponowane konfiguracje:
"Regular Osprey"
- Class 2MD, 1MW Beam Laser, Shield Generator x1, AutoPilot, Scanner, N.E.C.M, Nav. Comp., Combat Comp., Auto Targetter, Missile Viewer
- 4t paliwa wojskowego (34,28ly zasięgu w jednym skoku)

Jest to konfiguracja wyjściowa, która będzie się nieźle sprawdzać w większości przypadków i misji. Łączy w sobie dobre właściwości zaczepne przy jednoczesnym zapewnieniu choćby minimalnej ochrony.

"Razor Beak Osprey"
- Class 2MD, 1MW Beam Laser, NN500 Naval Missile x2*, AutoPilot, Scanner, Radar Mapper, N.E.C.M, Nav. Comp., Combat Comp., Auto Targetter, Missile Viewer, Hyp. Cloud Analyzer**, Atm. Shielding**
- 3-5t paliwa wojskowego (25,71-42,85ly zasięgu w jednym/dwóch skokach)

Właściwości ofensywne oraz sensory zostały tutaj zwiększone, a jednocześnie zlikwidowano całkowicie bufor uszkodzeń - generatory tarcz. Dzięki temu zwiększył się również zasięg maszyny, która teraz może bez międzylądowań i tankowania przelecieć między stolicami mocarstw w ciągu zaledwie 8-9 dni i dwóch skokach.
* NN500 to wyjście idealne, ale każdy inny pocisk rakietowy jest dobry
** urządzenia jak zwykle zbędne i instalowane tylko w razie koniecznej konieczności

"Armored Feather Osprey"
- Class 2MD, 1MW Pulse Laser, Shield Generator x1 - reszta jak "Razor Beak"
- 3-5t paliwa wojskowego (25,71-42,85ly zasięgu w jednym/dwóch skokach)

Jest to wersja zbalansowana, pośrednia. Dobry zasięg i osłona są skompensowane przez niewielką moc lasera.

Przeznaczenie:
Głównie paczki :P - ze swoimi osiągami bije rekordy prędkości. Facece-Vequess to 3 dni i 1t paliwa. Facece-Sohoa to 4-5 dni i 2t paliwa. Eta Cassiopeia-AC+97o3888 - 1 tona paliwa i 3-4 dni. W bardziej wymagających misjach (foto/bombo) nie radzi sobie aż tak dobrze (b. mała odporność na ostrzał), jednak z każdej sytuacji może wybrnąć bez szwanku dzięki dobremu przyspieszeniu i manewrowości. Zlecenia zabójstw - mleko i miód. Oczywiście, jak każdy myśliwiec, nie nadaje się zbytnio do handlu, przewożenia pasażerów czy górnictwa.

Podsumowanie:
Dobry myśliwiec, który mógłby być jeszcze lepszy. Dla wszystkich Imperialistów, którzy chcą latać czymś rodzimym - Osprey X to pozycja obowiązkowa. Wymaga precyzji w sterowaniu, ale daje niezłego "kopa".Dodaj swoją opinię >>>

Poprzedni / Następny

FIGHTERS

 

 Frontier: First Encounters by David Braben and Frontier Developments ©1995
Everything else ©2002-2008 Marcin Oleksy unless otherwise stated
    PL Frontier: First Encounters Web Site